Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Západní Sahara: Maroko a Alžírsko krok od války

Západní Sahara: Maroko a Alžírsko krok od války

Maroko a Alžírsko napínají svaly na frontě Západní Sahary. Slovo válka již není tabu. V pozadí jde o osud fronty Polisario, kterou vedl Brahim Ghali.

Ilustrační foto
6. prosince 2021 - 07:20

Hnutí, které založilo demokratickou republiku Sahwari, neuznanou Organizací spojených národů, se nechalo slyšet, že nepřestane bojovat za nezávislost Západní Sahary. A nepřítelem je Rabat. Již více než měsíc začaly útoky a konflikty, zatím nízké intenzity. Ale Marocké království, zejména po schůzce ve Washingtonu 22. listopadu mezi ministrem zahraničí Nasserem Bouritou a americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem, zvýšilo tlak na oblasti, kde Fronta Polisario působí s největším dopadem, v oblasti Guerguerat.

Poslední incident se odehrál 1. listopadu. Tři alžírští řidiči přišli o život, když byli na palubě svých náklaďáků, které vzplanuly a následně explodovaly podél silnice z Nouakchottu, hlavního města Mauritánie, do Ouargaly v Alžírsku. Není jasné, jak se tyto tři kamiony dostaly do plamenů a přesně v jaké části trasy dlouhé 3500 kilometrů a vyžadující dva dny jízdy k nehodě došlo. Sahwarský reportér Rachid Zeindinn ukázal pozůstatky tří ohořelých náklaďáků na videu.

Maroko a Alžírsko se navzájem obviňují z této epizody. Pro Marocké království to nebyl útok, ale exploze způsobená průjezdem kamionů přes minové pole. Tyto miny tam podle rozvědky Rabatu údajně umístili muži z Polisaria. Verze, která pochází z Alžíru, je jiná. Podle státní tiskové agentury „Aps“ „byli tři alžírští občané zbaběle zavražděni barbarským bombardováním jejich náklaďáků“, obviňující marocké ozbrojené síly z provedení náletu pomocí dronu a napomenutí: „Jejich vražda nezůstane nepotrestána!“.

Podle alžírského specializovaného webu „Menadefense.net“ byli v Bir Lahlou údajně zabiti alžírští řidiči kamionů, i když trasa, kterou řidiči kamionů obvykle jezdí z Nouakchottu do Ouargaly, touto vesnicí neprochází. Podle marockého zdroje tuto oblast využívají výhradně vojenská vozidla ozbrojených milicí Fronty Polisario, saharských separatistů podporovaných Alžírskem, kteří bojují za nezávislost bývalé španělské kolonie.

Abdelmajid Tebboune, prezident Alžírska, obviňuje Maroko, že je příčinou všech problémů v zemi. Alžírské úřady dne 13. října oznámily, že zmařily „spiknutí“ zaměřené na podkopání stability země. Bylo to dílo „teroristické organizace, která přijímá separatistický trend“, se spoluúčastí „sionistické entity a státu v severní Africe“: jasná narážka na Maroko a jeho dobré vztahy s Izraelem.Napětí v Západní Sahaře již více než rok roste. Slevy začaly před více než rokem, kdy 13. listopadu 2020 marocké ozbrojené síly zasáhly na mauritánském hraničním přechodu Guerguerat, aby vytvořily bezpečnostní koridor, a s uznáním Spojených států jednostranně vyhlásily suverenitu Rabatu nad Západní Saharou. Washingtonem je předem schváleno.

Od roku 1836 je Maroko pro Spojené státy v Africe cenným spojencem, a to natolik, že je nyní nazýváno „spojencem mimo NATO, způsobilým pro prioritní dodávky obranného materiálu, obranné výzkumné a vývojové programy“.

Z toho vzdáleného kusu pouště zvuk válečných bubnů přichází hlasitěji a hlasitěji. Uzavření Maghreb – Europe Gas Pipeline (MEG) by také mohlo být předehrou k ozbrojenému konfliktu.


Alžírsko prohlašuje, že je připraveno na válku. Maroko vysvětluje, že vůči svému sousedovi nemá žádné agresivní úmysly. Mezitím ale posiluje své obranné systémy. Za poslední rok vláda Rabatu utratila téměř 10 miliard dolarů na nákup útočných dronů z Turecka, vrtulníků Apache a Model 72 F-16.

Spor o Západní Saharu začal v roce 1975, kdy po odstoupení španělské nadvlády Maroko anektovalo část této oblasti ležící na severozápadním pobřeží Afriky. V reakci na to v roce 1976 Fronta Polisario, zformovaná jako hnutí 10. května 1973, oznámila zrození Saharské arabské demokratické republiky (SADR), ustavila exilovou vládu v Alžírsku a vedla partyzánskou válku za nezávislost, která trvala do 6 září 1991, rok, kdy bylo vyhlášeno příměří, prosazované misí OSN pro referendum v Západní Sahaře (MINURSO). Nyní, po třiceti letech, hrozí nový konflikt.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)